loading

Skiepai

Kodėl reikia skiepytis? Viena iš efektyviausių profilaktikos priemonių – tai skiepai (imunoprofilaktika). Skiepijantis yra didinamas žmogaus organizmo atsparumas įvairioms bakterijoms ir virusams, kurie gali sukelti ligas. Tai patikimiausias ir saugiausias natūralus būdas apsisaugoti nuo įvairių ligų, kurios yra pavojingos mūsų ir artimųjų gyvybei. Vakcinos veikia skatindamos imuninės sistemos atsaką į virusą ar bakteriją. Taip imuninėje sistemoje sukuriama atmintis. Turėdamas šią imuninę atmintį organizmas prisimena konkretų virusą ar bakteriją, todėl gali apsisaugoti nuo šio viruso ar bakterijos ir užkirsti kelią jų sukeliamai ligai.

292683293_1084712165813709_6155837370578184544_n
Skiepai
Skiepas nuo erkinio encefalito
Erkinis encefalitas – tai sunki erkių platinama virusinė infekcija, galinti pažeisti galvos smegenis, jų dangalus ir periferinius nervus. Užsikrėsti erkiniu encefalitu galima įkandus virusą platinančiai erkei, rečiau – išgėrus nepasterizuoto karvių ar ožkų pieno.

Erkinis encefalitas neturi specifinio gydymo, todėl vienintelė efektyvi priemonė išvengti šios infekcijos – skiepai. Erkinio encefalito vakcinos patikimumas siekia 98 proc.

Įprastinė skiepijimo schema:
I dozė
II dozė – 1–3 mėn. po pirmosios
III dozė – 5 – 12 mėn. po antrosios
Pirma palaikomoji dozė – po 3 metų.
Kitos palaikomosios dozės – kas 3 – 5 metų.

Pagreitinta skiepijimo schema:
I dozė
II dozė – 2 sav. po pirmosios
III dozė – 5 – 12 mėn. po antrosios
Pirma palaikomoji dozė – po 3 metų.
Kitos palaikomosios dozės – kas 3 – 5 metų.
Skiepas nuo gripo
Gripas – viena labiausiai paplitusių ir pavojingiausių virusinių ligų, galinti sukelti papildomas komplikacijas. Skiepai yra efektyviausia apsaugos priemonė. Gripo vakcina apsaugo vieną gripo sezoną. Ypač svarbu pasiskiepyti nuo gripo padidėjusios rizikos užsikrėsti asmenims (dirbantiems medicinos, transporto, paslaugų, mokymo įstaigose) bei priskiriamiems padidintos rizikos grupėms pagal komplikacijų dažnį (vyresniems nei 65 metų, sergantiems lėtinėmis ligomis, vaikams, nėščiosioms, gyvenantiems globos ir slaugos įstaigose), kuriems gripas yra pavojingiausias dėl sunkios ligos formos ar net mirties rizikos.

Rekomenduojama sezonine gripo vakcina pasiskiepyti rudens–žiemos mėnesiais. Gripo sezono pradžios negalima nuspėti, tačiau žvelgiant retrospektyviai, gripo sezono pradžia laikoma spalio pradžia, o pabaiga – kovo– balandžio mėnesiai.
Skiepas nuo pneumokokinės infekcijos
Pneumokokinė infekcija – tai ūmi bakterinė infekcija, pirmaujanti pasaulyje pagal sukeliamų susirgimų ir mirčių skaičių, kurių būtų galima išvengti pasiskiepijus. Pneumokokinė infekcija yra plačiai paplitusi ir tarp vaikų, ir tarp suaugusiųjų. Ypač didelė rizika susirgti – vaikams iki 5 metų ir vyresniems nei 65 metų asmenims. Pneumokokinė infekcija gali sukelti tokias sunkias ligas kaip meningitas, plaučių uždegimas, kraujo užkrėtimas ir dažniausią mažų vaikų ligą – ūmų vidurinės ausies uždegimą.
Skiepas nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV)
Žmogaus papilomos virusas (ŽPV) sukelia lėtinę ligą, kuri paveikia viršutinius kvėpavimo takus ir lytinių organų gleivines, be to, gali sukelti ikivėžinius ar vėžinius susirgimus. Šia liga galima užsikrėsti gimdant, lytinių santykių metu, per odą ir gleivinių mikrotraumas.

Skiepai, priklausomai nuo vakcinos tipo, apsaugo nuo gimdos kaklelio, makšties ir analinės srities vėžio sukelto ŽPV. Nuo ŽPV viruso sukeliamų ligų skiepijami vaikai nuo 9 metų amžiaus ir suaugusieji. Priklausomai nuo paciento amžiaus, skiriamos 2 arba 3 skiepo dozės.
Skiepai vaikams
Pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendoriuje nustatytus terminus VšĮ Šeimos klinikos pacientai yra nemokamai skiepijami nuo šių užkrečiamųjų ligų: tuberkuliozės, hepatito B, kokliušo, difterijos, stabligės, B tipo Haemophilus influenza infekcijos, poliomielito, tymų, epideminio parotito, raudonukės, pneumokokinės infekcijos, žmogaus papilomos viruso, rotaviruso, B tipo meningokoko. Prireikus (įkandus bet kokiam gyvūnui) vaikas gali būti nemokamai skiepijamas ir nuo pasiutligės (skiriama vakcina ir imunoglobulinas nuo pasiutligės).

Dėl nemokamų skiepų pacientai turi kreiptis į savo šeimos gydytoją, toje gydymo įstaigoje, kur yra prisirašę.

Svarbu!
Atvykę skiepytis, informuokite medicinos įstaigos darbuotoją, jei Jūs:

  • Sergant tam tikrais imuninės sistemos sutrikimais
  • Esate stipriai kam nors alergiškas
  • Esate blogai sureagavęs į kokį nors skiepą
  • Turite kraujo krešėjimo sutrikimų;
  • Esate patyręs konvulsijų arba traukulių;
  • Esate gydytas nuo vėžio;
  • Stipriai karščiuojate
  • Esate nėščia

Atvykstant skiepytis, nepamirškite skiepų paso ir išankstinės registracijos telefonu +370 389 72254

Jei turite klausimų - kreipkitės!

Lorem Ipsum

Lorem Ipsum